Ideelabor viis lapsed Ettevõtluskülla rollimänge mängima

Teisipäeva, 11.aprilli pärastlõunal käisid Tartu Laste Turvakodu lapsed Ideelabori eestvedamisel Ettevõtluskülas, et läbi mängulise tegevuse ettevõtjaks olemise võlu ja valu kogeda. „Tundub, et siin on väga-väga põnev!“ kilkasid SPARKi kogunenud lapsed ootusärevalt. Neil ei tulnud pettuda, sest kõik kohaletulnud said tunda end rahaasjades otsustajana - kord kliendina, kord ettevõtjana.

Algatuseks arutleti koos Ettevõtlusküla metoodik Ave Rosenbergiga, mis on raha ja kust see tuleb; mis on perefirma ja kuidas see töötab. Kui need asjad selged, jaotusid lapsed perefirmadesse. Iga perel oli eesmärk, mille nimel säästa, ja pereliikmel tuli perefirmas enda palk välja teenida. Põnevust lisas tahvelarvuti, mille vahendusel tasuti makse, tehti ülekandeid, jälgiti kulusid ja tehti otsuseid.

Üsna kiiresti taipasid lapsed, et raha kokku hoidmiseks tuleb piirata kulutusi meelelahutusel, samas kui raha juurde teenimiseks tuleb pakkuda suurepärast teenindust. „Kui oled viisakas, siis teenid hästi, aga kõige ägedam on ikka ilusalongis kliente teenindada!“ arvas Ketrin.Nagu ka päris elus, tuli ettevõtjatel ette arusaamatusi klientidega: näiteks selgus mängu lõpus, et oli ettevõtteid, kus mõned kliendid olid jätnud maksmata, kuigi olid seda lubanud teha, ja olukordi, kus teenindajad klienti ei märganud. Seetõttu arutleti koos juhendajatega mängu lõpus, kuidas peaks sellises olukorras käituma. Lapsed olid innukad lahenduste pakkujad, koos mõeldi läbi erinevate tegevuste plussid ja miinused.

Kokkuvõttes arvasid lapsed, et Ettevõtlusküla rollimäng andis võimaluse mõelda nagu täiskasvanu, ja küsisid, millal järgmine kord saab tulla. Ka Turvakodu esindaja Siret Kakko kinnitas, et lastele meeldis väga: „Paljud arvasid, et nagu päris elus! Paljude jaoks oli see liiga lühike ja sai liiga kiiresti läbi, ehkki lapsed oleksid veel tahtnud mängida.“Ideelabori juhi Maret Ahoneni sõnul peaks igal lapsel olema võimalus mängulise tegevuse kaudu igapäevaeluga toimetulekut õppida. Ettevõtlusküla majandus-ja rahatarkust õpetavad rollimängud ja Äritänav SPARK keskuses on Eestis ainulaadne õpikeskkond igas vanuses lastele. „Tore, et ettevõtlusküla idee, mis aasta tagasi pälvis auhindu Ideelabori äriideede võistlusel Kaleidoskoop, on täna end selgelt positsioneerinud ja pakub inspiratsiooni nii lastele kui ka õpetajatele,“ rõõmustas Ahonen.

Ideelabori koostöö Tartu Laste Turvakoduga sai alguse eelmise aasta detsembris, kui üheskoos koguneti Ideelaborisse, et ettevõtluse teemadel arutleda ja lähenevaid pühi tähistada. Idee tuua  lapsed nüüd Ettevõtluskülla sai teoks TÜ Ideelabori ja TÜ majandusteaduskonna toetusel – aitäh kõigile, kes aitasid lastele rõõmu tuua!