Bioinnovation Days 2018 häkaton

27-28. aprillil toimus Tartus, SPARKis Bioinnovation Days 2018 häkaton. Häkatonile kogunes 98 osalejat, sh. tudengeid, noori teadlasi, start-up’e ning mentoreid ja esinejaid Eestist, Lätist, Soomest, Rootsist, Kreekast, Itaaliast, Slovakkiast, Hollandist ja Norrast.

Üritus korraldati BIOWAYS, EIT Health CAMPUS and ACCELERATOR, EstLat BioBoost ja ePerMed projektide, Tartu Ülikooli ja mitmete asutuste koostöös.

Häkatonil moodustati 8 tiimi biomajanduse ja biomeditsiini valdkonnas, kes tegelesid kahe päeva jooksul oma ideede intensiivse arendamisega mentorite abiga. Teise päeva lõpus esitlesid kõik tiimid oma ideed rahvusvahelisele žüriile ja jagati välja auhinnad.


Häkatonil sai kaks auhinda peamiselt Tartu Ülikooli tudengitest koosnev tiim StimulAid, kelle eesmärgiks on arendada välja neurostimulaator, et aidata Parkinsoni tõvega patsientidel parandada tasakaalu ja liikuvust. Tiim StimulAid sai auhinnaks auhinnaks EIT-Health’i Suvekooli reisigrandi 2500 EUR väärtuses ja tasuta konsultatsioonid Tartu Biotehnoloogia Pargilt. Idee autor ja StimulAid asutaja Nigul Ilves on insener Taru Ülikooli kliinilise meditsiini instituudis. 

EIT-Health’i Suvekooli reisigrandi 2500 EUR väärtuses sai auhinnaks ka tiim MediKeep, kes arendab personaalse meditsiini äppi, mis aitab inimestel teha paremaid ja tervisealaseid otsuseid (näit. ravimite, toitumise ja elustiili kohta) oma geeniandmete põhjal.
Häkatonil kuulutas Tartu Ülikooli Geenivaramu avatuks PointLabi projekti konkursi koostööks Geenivaramuga, kuhu nii Stimulaid kui ka Medikeep tiimid on oodatud oma taotlust esitama.

Biomajanduse valdkonnas sai ERASMUS for Young Entrepreneurs stipendiumi 3300 EUR väärtuses peamiselt Maaülikooli ja Helsingi Ülikooli tudengitest koosnev tiim Urban Vertical Farming, kelle eesmärgiks on kasutada maapiirkondades tühjalt seisvaid korruselamuid aastaringselt põllumajandussaaduste tootmiseks, kasutades selleks uusimaid tehnoloogiaid.

sTARTUp Day 2019 piletid kogu tiimile läksid tiimile Milky Waste, kes tegeleb kasutajasõbraliku ja kergesti kohandatava tehnoloogia arendamisega piimatööstustele, mis võimaldaks ära kasutada piimatööstuse jääkprodukte biometaani tootmiseks. Enamus tiimi Milky Waste liikmed olid tulnud BioInnovatioDays häkatonile osalema Itaaliast.

Eriauhinna, milleks on nädalane reis Jaapanisse, NELIS Global Summit üritusele, sai Lea Urpa Helsingi Ülikoolist ja Urban Vertical Farming tiimist, kes näitas häkatoni jooksul suurepärast juhtimis- ja kaasamisoskust.

Kokkuvõttes oli tegemist rahvusvahelise üritusega, kus lisaks Tartu Ülikooli tudengitele ja teadlastele võtsid osa noored nii teistest Eesti ülikoolidest kui ka mitmetest Euroopa ülikoolidest.