sTARTUp Lab'i projektid

UnivEntre Ukraina 2021-2024

Novembris 2021 sai Tartu Ülikooli Startup Labi eestvedamisel alguse uus rahvusvaheline koostööprojekt UnivEntre, mis keskendub Ukraina kõrgharidussüsteemi tõhustamisele, et edendada riigi innovatsioonivõimekust ja hariduse kvaliteeti. Projekt kestab 1. juunini 2024.

UnivEntre projekti elluviimist toetab Ukraina ükssarvik Genesis


Startup Lab koolitab järgmise kahe aasta jooksul Ukraina ülikoolide ettevõtlusõppejõude ja jagab Eesti kogemusi, kuidas muuta ülikoolide ja ettevõtlussektori koostöö tulemuslikuks.

 

Tartu Ülikooli majandusteaduskonna peaspetsialisti ja Startup Labi projektijuhi Piret Arusaare sõnul käivitus 2021. aasta kevadel uus start-up-ettevõtluse õppeaine 85-s Ukraina ülikoolis, mis kuuluvad ka UnivEntre projekti võrgustikku. Kuna see teema on ülikoolide õppekavades uus, pole aga kohe võtta asjakohase pädevusega õppejõude. UnivEntre raames töötatakse välja õppejõudude ettevõtlikkus- ja ettevõtluspädevuse suurendamise arenguprogramm ning plaan on kaasata sellesse ligi kakssada õppejõudu. Samuti töötatakse ühiselt Ukraina partneritega välja ja viiakse ellu Ukraina ülikoolide ja ettevõtete koostööd võimestav tugiprogramm. Selle läbinud aktiivsematel Ukraina õppejõududel ja teadlastel avaneb võimalus osaleda Tartu rahvusvahelisel ärifestivalil Startup Day.

 

Ukraina-poolse partneri, vabaühenduse Platform of Innovative Partnership esindaja Andrii Zaikini sõnul on Ukrainas vaja suurendada õppejõudude ja teadlaste koostöövõimekust ning kiirendada ettevõtlike ülikoolide võrgustiku arengut. Eesti kogemused ja teadmised on tema hinnangul selles suureks abiks.

 

Startup Lab on Ukraina haridussüsteemi arengut toetanud alates 2016. aastast. „Oleme Ukrainas edukalt kanda kinnitanud, meie kogemusi ja teadmisi väärtustatakse kõrgelt. Seekordne projekt on viimase viie aasta jooksul juba kolmas,“ ütles Arusaar.

Aastail 2017–2019 viidi ühiselt ellu projekt, mis keskendus ideearendusprogrammi Starter rakendamisele Ukrainas. Starteri sisu ja metoodika osutus Ukraina üliõpilaste seas väga populaarseks. Andrii Zaikini sõnul disainiti Starteri programm Ukraina ettevõtluse ökosüsteemi vajaduste järgi ja nüüdseks on sellest kujunenud varajase faasi iduettevõtete arenguprogramm, mida viiakse ellu üle Ukraina.

Aastail 2019–2021 oli tähelepanu rohkem väikeettevõtjate innovatsioonivõimekuse suurendamisel ning nende konkurentsivõime tugevdamisel ülikoolide ja ettevõtjate koostöö kaudu.

 

Vabaühendus Platform of Innovative Partnership pakub sarnaselt Startup Labiga üliõpilastele praktilist ettevõtlusõpet ja on Ukraina haridusinnovatsiooni üks aktiivsemaid eestvedajaid. Kaubamärginime Yep all koondab vabaühendus oma võrgustikku üle 80 Ukraina ülikooli, sh Kiievi Riikliku Majandusülikooli, Tarass Ševtšenko nimelise Kiievi Riikliku Ülikooli, Riikliku Lennundusülikooli ja Donetski Riikliku Tehnikaülikooli.

Projekti toetab ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.